paměťové karty

 

Vzhledem k nesmyslně malému bufferu Nikon D7100 jsem byl nucen řešit rychlost SD karet.
Fotím hlavně krajinky, obecně přírodu a tak jsem si myslel, že rychlost karet je položka pro mě naprosto nepodstatná.
Nicméně když uděláte 2 – 3 snímky v serii a potřebujete ihned udělat další a mačkáte a mačkáte a několik vteřin nic – tak Vás to nasere ..
Jen pro příklad – jste na akci a potřebujete okamžitě zachytit nějakou momentku, není čas na čekání, momentka trvá jen zlomek vteřiny.. Fotíte ptáčky, ti skáčou a velice rychle mění pozici a místo, je potřeba cvakat jeden snímek za druhým.. Myslím, že není potřeba dále popisovat..


Nejrychlejší karty jsou Lexar a Sandisk, bohužel cena je brutální:( No nic, už jsem byl rozhodnut, že ty peníze za to dám), ale nakonec bylo vše jinak.

Jak jsem zjistil, výrobci mnohdy udávají jen rychlost čtení a to ještě ve speciálních čtečkách. Většinou je zápis na kartu pomalejší než čtení a tak to mnohdy výrobci raději ani neuvádějí, rychlost čtení je pro zápis na kartu (sekvenční focení) zcela nanic.

Nejrychlejší karty uvádějí maximální rychlost zápisu až 300 MB/za sekundu. Tak jsem si říkal – to je paráda: i při nejrychlejším snímání v nejvyšším rozlišení neudělám víc jak cca 150 MB/sec – takže mám ještě docela vysokou rezervu.. Jenže ono to tak není.

Výše uvedená rychlost je platná jen ve speciálních čtečkách, rychlost ve fotoaparátu je podstatně nižší. Jinými slovy: nejrychlejší Sandisk 32 GB koupíte za cca 3000 korun, stejně velkou a stejně rychlou kartu od Kingstonu koupíte za pětistovku. Jak Sandisk tak Kingston nedosáhne v Nikon D7100 vyšší rychlost zápisu jak cca 70 MB.

I ty nejrychlejší karty (CF) v nejdražších přístrojích (Nikon D810, Canon 7d Mark II) dosahují maximálně 100 mega při zápisu. Jinými slovy – rychlost, co je napsaná na kartě, většinou neznamená skutečnou rychlost ve fotoaparátu. 

Zde je stránka, která porovnává rychlost karet v závislosti na typu fotoaparátu

P.S. Dnes už používám profesionální techniku s velkým bufferem a tak řešit rychlost karet již přestalo mít smysl 🙂 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

wp-puzzle.com logo