Sigma 70-200mm f/2,8 APO EX DG OS HSM versus Tamron SP 70-200mm f/2,8 Di VC USD

Už několik let vlastním výše uvedenou Sigmu. Nyní, po přezbrojení na Nikon d810 jsem začal trochu přehodnocovat objektivy, zda se dají porovnat se současnými objektivy, hlavně z hlediska větších nároků na rozlišení..

Jako nejslabší (asi nejstarší) objektiv se mi jevila Sigma, tedy alespoň „papírově“. Cenově nejblíž a i dle hodnocení se mi jevil nejvýhodněji Tamron 70-200, který je všude velice dobře hodnocen. Mé nahlodání vyměnit Sigmu za Tamron sílilo, spolu s možností si tento Tamron vypůjčit vyústilo v tento testík, který doufám pomůže při rozhodování i ostatním 🙂

Technické údaje objektivů jsou téměř totožné, ostatně to si může každý dohledat, takže jen pár postřehů:
oba objektivy jsou mechanicky výborné, vše perfektně sedí. Tamron je maličko kratší, ale „tlustší“ a o něco těžší než Sigma.
Tamron je oproti Sigmě utěsněný, Sigma má zase dva režimy stabilizace („švenkování“).
Oba jsou poctivým kusem optiky s popiskou „made in Japan“ na rozdíl od „Nikonních“ objektivů „made in China“ 🙂
Oba mají stativovou patku v základu, na rozdíl od například Nikonu (70-200 F4), který si za to učtuje neskutečné peníze (Oehling 2019 – 5759,- Kč). On Nikon poslední dobou začíná být s těmi cenami tak trochu „mimo mísu“..
Se Sigmou se dodává i polstrované pouzdro, jak je u Sigmy dobrým zvykem u všech objektivů.

4FOTO #12: Test Tamronu SP 70-200 f/2.8 Di VC USD from Jan Brezina on Vimeo.

DXOmark Sigma vs Tamron
  • Test jsem provedl na Nikonu D810 (36Mpix) z ruky se zapnutým stabilizátorem. Dostatek světla, aby nedošlo k rozmazání, jsem si pohlídal. Fotky jsou focené na standardní nastavení, s výsledným RAWem není nic dělané.
  • Všechny fotky jsou v poměru 1:1 – tedy koukáte na výřez, což je z fotky níže patrné, ostřeno bylo na jedno místo autofokusem.
  • Kvalita obrázků na webu je trochu horší než originál, je to dané zpracováním přes windouzovské „výstřižky“, nicméně to bylo rychlé a pohodlné 🙂
  • Zvolil jsem tři ohniska: 70, 135 a 200 a na každém ohnisku clonu 2.8, 4, 5,6 a 8, čímž jsem si myslím pokryl většinu praktických použití objektivu.
  • Při otevření jednotlivých obrázků je na jedné půlce v názvu souboru „sigma“, pod druhou částí není nic – to je fotka z Tamronu.
  • Všechny fotky nejsou přesně stejné – myšleno barevně, světlo nebo třeba rozostřené tůje: docela fučelo a přeháněly se mraky, takže situace nebyla stabilní. Nicméně na posouzení ostrosti na protějším domě to nemá vliv (dům se nepohne 🙂
Celkový pohled s označením, kam jsem ostřil

Od následující strany jsou porovnání, od nejmenšího ohniska a clony po nejvyšší. Výsledek je na konci, ale po shlédnutí si ho uděláte jistě sami..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

wp-puzzle.com logo