Sigma 24-70 vs Tamron 24-70

Recenzí na oba objektivy najdeme na Internetu dost, víceméně spolu korespondují a jako hlavní rozdíl po optické stránce vidí měkkost krajů Sigmy.
Tento rozdíl jsem si z grafů a slovního popisu těžko dokázal představit a tak jsem se rozhodl, udělal si takový malý „testík“ sám…


Takže: jedná se o tyto dva objektivy:
Sigma 24-70mm f/2.8 EX DG a Tamron SP 24-70mm f/2.8 Di VC USD .

Oba objektivy jsou dílensky výborně zpracované, Tamron má výhodu stabilizace, která by se mohla na delším ohnisku někdy hodit. Rozměrově i váhově jsou si podobné (tamron je maličko větší a těžší), závit na filtr je stejný, tedy dosti velký (82 mm).
Oba objektivy disponují ultrazvukovým ostřením, žádný rozdíl jsem zde nepozoroval – oba bezproblémově a rychle ostří. U Sigmy, jak je zvykem, dostanete na objektiv i docela solidní pouzdro.

Technickým popisem se zaobírat nebudu, ten je popsaný všude. Takže deme na optiku.

Pro testování jsem použil Nikon D610 s nastavením picture control na neutral bez korekce expozice a bez všech další možností nastavení, fotil jsem ze stativu s bleskem, na Tamronu jsem pro jistotu vypnul stabilizaci.
Fotil jsem od nejširšího ohniska (24mm) přes 35mm, 50mm a 70mm, na každém ohnisku jsem použil úplně otevřenou clonu F2.8, pak F5, F8 a F11, vždy střed a kraj.
Poslední clonu jsem v hodnocení vynechal, jelikož mezi F8 a F11 se prakticky žádný rozdíl již neprojevoval a pokud ano, tak z praktického hlediska zcela zanedbatelný.
Stejně tak nemá smysl řešit fotky ve středovém poli – jsou na všech clonách a ohniscích prakticky vyrovnané.


24 mm, F2.8 střed
24 mm, F 2.8 kraj
24 mm, F8 kraj

 

 

 

 

 

Na 24 mm jsou si objektivy ve středové části rovnocenné i na „plnou díru“, v kraji výrazně vede Tamron – respektive u Sigmy je to nekoukatelné, při zaclonění na F8 je to lepší, nicméně i tak je kraj hodně měkký.

35 mm, F2.8 střed
35 mm, F2.8 kraj
35mm, F5 kraj

 

 

 

 

 

Na 35 milimetrů se situace u Sigmy rapidně zlepší, dokonce se mi zdá že na cloně F5 je místy o fous lepší než Tamron. Zajímavé je, že levý roh je lepší u Tamronu, ale například pravý roh dole – konkrétně to jde vidět na číslech „4:3 3:2 16:9“ je lepší na Sigmě. 

50 mm, F2.8 kraj
50 mm, F5 kraj
50 mm, F8 kraj

 

 

 

 

 

Tady je na všech clonách fous lepší Tamron, ovšem rozdíl je zanedbatelný.

70 mm, F2.8 kraj
70 mm, F5 kraj
70 mm, F8 kraj

 

 

 

 

 

Opět nepatrný rozdíl ve prospěch Tamronu, na F8 už mi to připadá docela vyrovnané.

Ve středové části není mezi objektivy rozdíl, při zaclonění jsou s přihmouřením oka srovnatelné i krajové oblasti, znatelný rozdíl je na 24mm v kraji na cloně 2.8, zde je Sigma opravdu HODNĚ měkká.
Nicméně je potřeba si uvědomit, že koukáme na výřez 1:1 z fotky o velikosti cca 1,5 metru na 1 metr, takže na běžné fotografii si tohoto problému s největší pravděpodobnosti nevšimneme, nehledě na to, že asi málokdo bude zkoumat rohy na fotografii na které je motiv ve středu.
Na ohnisku 35 mm mi připadají objektivy vyrovnané na všech clonách, úbytek kvality je opět v rozích na 50 a 70 mm, ovšem zase pozorovatelné jen při zvětšení 1:1.

Je neodiskutovatelné, že Tamron je na tom opticky lépe na nižších clonách v krajových částech, střed je zhruba srovnatelný, se zvedající se clonou ho Sigma dotahuje i na okrajích.

Docela jsem to zvažoval, kdybych neměl objektivy na focení krajiny, tak bych do Sigmy asi nešel (na krajinu mám Nikkora 16-35 a Samyang 14mm). Dnes nevím, jestli jsem neudělal chybu, přece jen těch 5000 není až taková darda..

Na použití, na které jsem ho kupoval (svatby, akce, dovolenkový objektiv..), slouží bez problému,
Objektiv bych nedoporučoval tam, kde se vyžaduje nekompromisní kvalita až do rohu spolu s větším rozměrem fotky a nízkou clonou. Také nutnost zaclonění má nepříznivý efekt na světelnost, což může být zrovna na akcích, kde je méně světla, problém.

Závěrem poděkování Standovi Kotrbovi, který mi pro účely testování Tamron zapůjčil.

Ještě jsem koukl na DXOMark.com a laboratorně na tom není Sigma vůbec špatně. Na srovnání jsem vybral Nikkor 24-70 (stará verze) a Nikkor 24-70 VR (nová verze).
Ostrost má Sigma nejlepší, kontrast má stejný jako Nikkor s VR, stejně tak i zkreslení, vinětace stejná jako Nikon VR a chromatická aberace je nejlépe korigovaná ze všech tří objektivů.

Když to shrnu, tak Sigma je opticky srovnatelná jako Nikkor 24-70 VR. Úsměvné ovšem je to, že zatímco Sigma stojí cca 20 000, tak nový Nikkor stojí 60000 (konec roku 2016).

Zleva doprava: Sigma, Tamron, Nikon.

Letos (2018) jsem objevil srovnání třech objektivů (nová Sigma 24-70 art, Tamron 24-70 a Nikkor 24-70).

Vítězem je Sigma, za ní v těsném závěsu Tamron a na konci Nikon, který má kraje natolik měkké, že už i ta moje Sigma na tom asi bude líp..
Ani po cca ročním používání jsem si na fotkách nikdy nevšiml nějaké měkkosti v kraji, fotky z toho lezou ve středové části kvalitní, na kraje je potřeba přiclonit.


P.S. Nakonec jsem Sigmu prodal a pořídil si Tamron 24-70 2.8 🙂
Po prodeji Sigmy mi cca za měsíc volal nový majitel, že mu přestal objektiv ostřit.. no, nejsem zlomyslný, ale to byl prodej opravdu za minutu dvanáct 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

wp-puzzle.com logo