filtry

Jsou fotografové, co filtry nepoužívají (myšleno ty ochranné). Vzhledem k ceně objektivu to osobně nepovažuji za dobrý nápad, zvláště když se dnes dají pořídit relativně kvalitní filtry za pár stovek.

Ještě pro upřesnění pojmů: testy, co jsem provedl se vztahují jen na optické vlastnosti filtrů – více méně jen o ostrosti a světelnosti, nic neříkají o mechanickém provedení včetně různých vrstev proti prasátkům a znečištění atd.., které je u dražších filtrů lepší.

Já používám ochranné filtry na všech objektivech (vyjma těch u kterých to nejde :)) 
Ceny a kvalita se mohou diametrálně lišit, vysoká cena nemusí znamenat „dobrý filtr“, stejně tak nízká „špatný“.

Testoval jsem JYC SP-77 PRO1-D Protector na Sigmě 17-50 a 24MP Nikon D7100: jediný pozorovatelný rozdíl byl ve světlosti. Filtr malinko světlo ubral, nicméně po vyrovnání histogramu již nebylo poznat, co bylo foceno s filtrem a co bez. Viz. fotka napravo.

Dále jsem porovnával filtr Hoya UV HMC (C) (filtry Hoya používám na většině objektivů) a Haida slim MC-UV Pro II na objektivu Sigma 105 OS HSM makro: ani při zvětšení 1:1 nešlo poznat, zda byl snímek focený s jakým filtrem nebo bez filtru.

Všechny výše uvedené filtry mohu s klidným svědomím doporučit.
Drobný rozdíl bude v propustnosti světla (použité sklo), nejlepší filtry mají propustnost až 99,9%, ty levnější (o kterých se bavíme), mají nepatrně menší (cca 96 a více %), pak je také rozdíl v kvalitě a počtu napařených vrstev – mechanická odolnost, odlesky, špinění filtru apod. V neposlední řadě i provedení – materiál na obroučku (hliník, měď, titan..) Za kvalitu si připlatíme, nicméně i levné filtry kolem pětistovky nemusí být špatné (viz. výše např. HOYA UV HMC-C za cca 400,- korun)

Níže obrázek výřez od vrchu dolů: s filtrem Hoya, s filtrem Haida a bez filtru:

Když se kouknete po webu, tak se dají tyto filtry pořídit za pár stovek.
Zde je zajímavý odkaz na testy filtrů: Hoya vychází naprosto skvěle i ve srovníní s BW filtry, což je mezi filtry „mercedes“..

Co se týká ostatních filtrů – polarizační, přechodové, šedé, efektové .. už jsem je prakticky přestal používat. Při dnešní kvalitě čipů a software pomalu filtry ztrácejí smysl. Jediné filtry, kterým není možné se vyhnout jsou šedé, když je potřeba snížit množství světla.
Výborné a cenově ještě přijatelné jsou filtry od firmy vffoto z Humpolce.

Pak ještě nelze nahradit polarizační filtr, nicméně ten se nedá použít na širokoúhlé objektivy (nerovnoměrný efekt polarizace), takže už ho prakticky nepoužívám.

Výjimečně ještě použiju přechodový filtr, tak jednou za rok :), také z humpolecké výroby..

Dříve jsem používal filtry KOOD, hlavně kvůli příznivé ceně. Bohužel manipulace s nimi je docela nepraktická, filtry se uchycují do speciální konstrukce, což znemožňuje i použití sluneční clony. 
Všechny filtry mám klasické, šroubovací. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

wp-puzzle.com logo