stabilizace Sigma 150-600

 

 

 

Už nějaký rok používám stabilizaci na více značkách objektivů (Sigma, Nikon, Tamron), takže mám představu, co se děje v hledáčku.

Po zakoupení objektivu Sigma 150-600mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary jsem byl docela překvapen – stabilizační efekt v hledáčku je málo patrný a to ve srovnání s např. objektivem 150-500, který jsem kdysi vlastnil.

Pojal jsem podezření, že se stabilizací není něco v pořádku. Jak jsem na různých forech zjistil, stabilizace funguje OK, ale v hledáčku je málo viditelná, jelikož objektiv má defaultně nastavenou stabilizaci na „standard“

Výrobce nastavení vysvětluje tím, že při pohybu je přechod plynulejší. Na stabilizaci fotky to vliv nemá, ale uživateli se zdá, že nestabilizuje.
Pokud chcete vidět efekt stabilizace v hledáčku, je potřeba si dokoupit „USB Sigma dock“ a nastavit stabilizaci na „Active“.
Po nastavení je stabilizační efekt v hledáčku patrnější, nicméně u starší sigmy (150-500 nebo 105) je efekt výraznější. Také u nového objektivu stabilizace skoro není slyšet, u starších modelů je hlučnější.

Udělal jsem si několik srovnávacích snímků se stabilizací a bez a stabilizace. Fotil jsem na ohnisko 150mm x 1.5 crop faktor (APS-C, Nikon D7100) – tedy cca 220mm na 1/20 vteřiny, tedy zisk více jak 3EV. Se stabilizací jsou fotky vždy ostré, bez stabilizace vždy rozmazané – rozdíl je naprosto patrný na každé sérii fotek.

Stabilizace funguje na jedničku, byť v hledáčku není moc vidět ani slyšet 🙂
Účinnost je hodně subjektivní zvláště proto, že každému se ruce třesou různě. Nicméně časy o cca 2EV dolů by mohly být spolehlivé, se štěstím se dá vyfotit i 3-4 EV.

Jelikož používám i další Sigmu (Sigma 70-200 mm f/2.8 EX DG OS HSM APO), která má na stabilizaci dva mody, musel jsem si na netu najít popis, což byla docela fuška. Objektiv už není nejnovější a tak sehnat nějaký popis nebylo nejjednodušší:

As I understand it, mode 1 is OS as you expect it (tries to stabilize the whole image) while mode 2 is all about trying to lock down movement in one direction while you track something in another – so for instance panning to track a moving car, mode two should try and prevent up and down motion but not attempt to correct the panning you are doing.

Jak jsem pochopil z výše uvedeného textu, režim 1 se snaží stabilizovat celý obrázek, zatímco režim 2 se snaží uzamknout pohyb v jednom směru – stabilizuje tedy horizontálně (švenkování).


Snímky jsem pořídil v sérii pěti fotek, abych se vyhnul opětovnému namáčknutí, které by mohlo způsobovat neostrost. Pro porovnání jsem je seřadil vždy po dvou, nalevo se stabilizací, napravo bez.

 

 

 

 

 

manuál pro USB dock
letáček u objektivu Sigma 150-600
test optické stabilizace Sigma 70-200
katalog objektivy Sigma

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

wp-puzzle.com logo